Langattoman verkon asennus - Windows XP

Langattoman verkon toiminnan ja tietoturvan kannalta on tärkeää, että käyttöjärjestelmän ja verkkopäätteen langattoman verkon suojausasetukset ovat kunnossa.

Kun verkkopäätteen eli modeemin suojausasetukset on määritelty, tulee suojausasetukset määritellä myös käyttöjärjestelmään. Tämän jälkeen yhteys on suojattu ja käyttövalmis. Tätä kutsutaan langattoman verkon asennukseksi.

Tämän ohjeen avulla luodaan WPA-salattu yhteys. Jos verkkopäätteessä on määriteltynä jokin muu salaustyyppi, (Esimerkiksi WEP 64/128) tulee se sama salaustyyppi valita langattoman verkon asetuksiin.

Huomioitavaa

Mikäli käytössäsi on langattoman verkkosovittimen oma langattoman verkon hallintaohjelmisto, käytettävä suojaustaso ja salasana tulee määritellä kyseisen ohjelmiston kautta. Lisätietoja saat tarvittaessa verkkokortin omasta asennus- ja käyttöoppaasta sekä laitevalmistajalta.

Tässä ohjeessa ohjeistetaan, kuinka suojausasetukset määritellään käyttäen Windowsin omaa langattoman verkon hallintaohjelmistoa. Asiakastukisivustoltamme ja teknisestä asiakastuestamme annamme tukea ainoastaan Windowsin omaan langattoman verkon hallintaohjelmistoon.

1. Aloitetaan valitsemalla KäynnistäOhjauspaneeliLangattoman verkon asennus. Jos Langattoman verkon asennus -painiketta ei näy, valitse sivun vasemmasta reunasta Vaihda perinteiseen näkymään, jolloin ohjauspaneeliin tulee lisää kuvakkeita näkyviin.

 

2. Näytölle avautuu Ohjattu langattoman verkon asennus.

Valitse Seuraava.


 

3. Valitse Määritä uusi langaton verkko ja paina Seuraava – painiketta.

 

4. Kirjoita Verkkonimi (SSID) kohtaan modeemin hallintaohjelmaankin määrittelemäsi verkkonimi.

Valitse kohta Määritä verkkoavain manuaalisesti sekä Käytä WPA-salausta WEP-salauksen sijaan.

Jatka painamalla Seuraava – painiketta.

 

5. Kirjoita Verkkoavain -kohtaan modeemin hallintaohjelmaan määrittelemäsi verkon salasana (WPA-avain) 

ja vahvista salasana seuraavalla rivillä.

Jatka painamalla Seuraava – painiketta.


 

6. Valitse Määritä verkko manuaalisesti ja jatka painamalla Seuraava – painiketta.

 

7. Viimeistellään asennus painamalla Valmis – painiketta. Odota tämän jälkeen hetki, tietokoneesi pitäisi yhdistyä langattomaan verkkoosi hetken kuluttua automaattisesti.

Mikäli yhteys ei automaattisesti muodostu, jatka tämän ohjeen lukemista ja napsauta hiiren oikealla painikkeella tehtäväpalkissa (oikeassa alalaidassa, tietokoneen kellon vieressä) näkyvän Langaton verkkoyhteys -kuvakkeen päällä tai Verkkoyhteydet-kansiosta (Käynnistä > Ohjauspaneeli > Verkkoyhteydet) löytyvän Langaton verkkoyhteys -kuvakkeen päällä ja valitse Näytä vapaat langattomat verkot.

8. Tietokone etsii kantoalueella olevat langattomat verkot.

Jos tietokone ilmoittaa, ettei langattomia yhteyksiä löydy, tarkista että tietokoneen WLAN-sovitin on kytketty päälle. Tietokoneen sisäinen WLAN-sovitin saadaan päälle yleensä tietokoneessa olevalla kytkimellä. Yksityiskohtaiset ohjeet kannattaa tarkistaa tietokoneen ohjekirjasta.

 

9. Oma langaton verkko näkyy listattuna, lisätietona tulisi näkyä maininta WPA-salauksesta.

Jos yhdistys ei tapahdu automaattisesti, painetaan Yhdistä.

 

10. Annetaan verkon salasana ja painetaan Yhdistä.

 

11. Tietokone yhdistää nyt luomaasi langattomaan verkkoon noutamalla verkko-osoitteen.

Langaton yhteys on käyttövalmis kun verkkoluettelossa näkyy nimeämäsi verkko ja sen tila on yhdistetty.

Lopuksi voit irrottaa modeemin ja tietokoneen yhdistävän kaapelin ja käyttää yhteyttäsi langattomasti.


Huom. Ongelmatilanteissa voit aina aloittaa asetuksien määrittelyn alusta.

Verkkopäätteen resetointi palauttaa laitteen tehdasasetuksille, poistaen kaikki siihen tehdyt asetukset.

Elisan teknisen asiakaspalvelun Käyttötuki auttaa tarvittaessa.