Elisa Nopea Mobiilidata

Internetasetukset Windows XP

Tämän ohjeen avulla voit muodostaa mobiilin internetyhteyden matkapuhelimesi välityksellä.

Esimerkkilaitteistona on käytetty Windows XP:tä ja Nokia 6021 matkapuhelinta. Tietokone ja matkapuhelin voidaan liittää datakaapelin, infrapuna- tai Bluetooth-yhteyden avulla. Tarkempia tietoja matkapuhelimesi liitettävyysvaihtoehdoista löydät matkapuhelimen käyttöoppaasta.

Puhelimen laiteohjelmisto (esim. PC Suite) tulee olla asennettuna tietokoneelle. Laiteohjelmisto löytyy puhelimen mukana tulevalta cd-levyltä tai laitevalmistajan internetsivuilta. Aseta päätelaitteen modeemiyhteysohjelmat sisältävä levyke levyasemaan tai lataa laiteohjelmisto tietokoneelle päätelaitteen valmistajan internetsivuilta.

Internetyhteyttä varten tarvitset matkapuhelimeen toimivat palveluasetukset (wap, internet). Asetukset voit tilata lähettämällä tekstiviestin ELISA numeroon 18588. Tallenna saaapuva palveluviesti. Asetukset puhelimeen voit lähettää myös laitevalmistajasi sivuilta tai suoraan Elisan sivuilta: Tilaa palveluasetukset.

Yleisimmissä yhteysongelmissa voit käyttää tarkistuslistaa.

Tietokoneen asetuksia varten tarvitset seuraavia tietoja:

Puhelinnumero *99#
Käyttäjänimi rlnet
Salasana internet
Alustuksen lisäkomento +cgdcont=1,"ip","internet";

Jos käytössäsi on Siemensin matkapuhelin, tulee puhelinnumerona käyttää yllä mainitun numeron sijasta numeroa *99***1# ja alustuksen lisäkomentona komentoa AT+cgdcont=1,"ip","internet"

 

1. Mene Käynnistä -valikon kautta Ohjauspaneeliin.

 

2. Valitse Vaihda perinteiseen näkymään.

 

3. Tuplaklikkaa Puhelin- ja modeemiasetukset -kuvaketta.

 

4. Valitse Modeemit-välilehti.

Jotta matkapuhelimesi näkyy listalla, tulee sen olla yhteydessä tietokoneeseen.

Datakaapeli: Kiinnitä datakaapeli puhelimen ja tietokoneen välille.

Bluetooth: Aseta Bluetooth matkapuhelimesta päälle. Lisää matkapuhelin tietokoneen laitepariksi Ohjauspaneelin Bluetooth Laitteet -kuvakkeen kautta.

Infrapuna: Aseta infrapuna päälle matkapuhelimesta. Sijoita matkapuhelimen ja tietokoneen infrapunaportit lähelle toisiaan.

Valitse listalta aktiiviseksi se modeemi, jonka avulla haluat muodostaa yhteyden ja paina sen jälkeen Ominaisuudet.

 

5. Valitse Lisäasetukset -välilehti. Kirjoita alla oleva rivi Alustuksen lisäkomennot -kenttään.

+cgdcont=1,"ip","internet"; tai

AT+cgdcont=1,"ip","internet" (Siemens)

Paina lopuksi OK ja OK. Olet nyt asettanut yhteysosoitteen modeemille valmiiksi.

 

Verkkoyhteyden luominen

6. Avaa Ohjauspaneeli ja sieltä Verkkoyhteydet.

 

7. Klikkaa Luo uusi yhteys -linkkiä.

 

8. Valitse Seuraava.

 

9. Valitse Muodosta Internet-yhteys ja valitse Seuraava.

 

10. Valitse Määritä yhteys manuaalisesti ja valitse Seuraava.

 

11. Valitse Muodosta yhteys modeemin välityksellä ja valitse Seuraava.

 

12. Valitse listalta aktiiviseksi se modeemi, jota haluat käyttää yhteyden muodostamiseen ja valitse Seuraava.

 

13. Kirjoita yhteyden nimeksi Elisa Internet. Valitse Seuraava.

 

14. Kirjoita puhelinnumeroksi  *99#  tai  *99***1#   (Siemens). Valitse Seuraava.

 

15. Kirjoita käyttäjänimeksi rlnet, salasana on internet. Kirjoita vahvista salasana tekstikenttään internet. Kaikissa kohdissa kirjaimet ovat pienellä. 

Valitse Käytä tätä tiliä ja salasanaa kaikille tämän tietokoneen käyttäjille.

Poista valinta Tee tästä oletusyhteys Internetiin, mikäli koneella on joku toinen ensisijainen internetyhteys.

Valitse Seuraava.

 

16. Valitse Lisää työpöydälle pikakuvake tähän yhteyteen. Lopuksi voit painaa Valmis.

 

17. Seuraavaksi näytölle avautuu yhdistämisikkuna, vaihtoehtoisesti voit tuplaklikata työpöydältä löytyvää Elisa Internet -pikakuvaketta, josta aukeaa yllä oleva ikkuna.

Valitse Soita, jolloin yhteys lähtee muodostumaan.

 

Yleisimmissä yhteysongelmissa voit käyttää tarkistuslistaa.

 

18. Yhteyden muodostuttua siitä tulee ilmoitus näytölle sekä yhteyskuvake ruudun oikeaan alalaitaan.

 

19. Kun haluat katkaista yhteyden, valitse yhteyskuvake työpöydän oikeasta alareunasta tai tuplaklikkaa Elisa Internet - pikakuvaketta työpöydältä. Valitse Katkaise, jolloin internetyhteys katkeaa.