Elisa Kotiboksi ADSL-modeemi

Porttiohjaukset

Porttiohjauksiin pääset kirjautumalla tunnuksillasi Oma Saunalahteen. Mikäli sinulla ei ole vielä tunnuksia, tai ne ovat hukassa niin saat ne Hanki uudet tunnukset täältä! -linkin kautta kirjautumissivulla.

Laajakaistamodeemin porttiohjaukset löydät painamalla Oma Saunalahden vasemmasta laidasta löytyvän Laajakaista ja internetpalvelut -painiketta, valitsemalla alapuolelta Päätelaitteen asetukset ja painamalla MuokkaaPorttiasetukset kohdan takaa löytyvät porttiohjaukset.

Porttiohjaukset saat päälle porttilistalta valitsemalla sarakkeesta Päällä halutun rivin ja syöttämällä Portti (TCP) -sarakkeeseen portin numeron sekä IP-osoite (LAN) -sarakkeeseen osoite, johon liikkenne halutaan ohjata. Tämän jälkeen paina Tallenna -nappia, jolloin Oma Saunalahti päivittää tiedot laajakaistamodeemiin.

Tee porttiohjauksia ainoastaan, jos tunnet ohjauksiin liittyvät tietoliikennetermit, tekniikan ja tietoturva-asiat.

Mikäli laajakaistamodeemin tila ei ole aktiivinen, esimerkiksi laitteesta on virrat pois päältä, jää asetukset Oma Saunalahteen ja tiedot päivitetään heti, kun laite kytkeytyy verkkoon ja sen tila vaihtuu aktiiviseksi.